Școala Gimnazială "Ecaterina  Teodoroiu" Brăila

e-mail : sc17ecaterinateodoroiu@yahoo.com

SCURT ISTORIC

click  acasa    http://www.scoalaeteodoroiu.ro

• Pe data de 16.08.1880 ia fiinta  Scoala sub denumirea de Scoala comunala de fete nr.2, cu doua clase īntr-un loc in strada Prusiana.

• Pe data de 11.03.1890 se schimba denumirea īn Scoala comunala nr.1 Braila;

• Īn anul 1890 se construieste primul local pe str. Stefan cel Mare;

• Pe data de 28.09.1891 īsi schimba numele īn Scoala primara de fete nr.4;

• Īn perioada 1916-1918 localul devine spital de campanie;

• Īn anul 1921 ia fiinta primul curs de limba franceza;

• Īn anul 1925 devine Scoala Sublocotenent Ecaterina Teodoroiu ;

• Īn anul 1938 īsi schimba numele īn Scoala de fete nr.5 Ecaterina Teodoroiu;

• Īn anul 1948 se īnfiinteaza ciclul II cu clasele V-VII la Scoala Elementara de sapte ani nr.5;

• Īn anul 1956 devine mixta si se numeste Scoala generala nr.17 Braila;

• Īn anul 1974 se construieste un nou corp de cladire;

• Pe data de 23.05.1996 are loc ceremonia de rebotezare a scolii, redevenind Scoala "Ecaterina Teodoroiu".

• In prezent unitatea noastra scolara are titulatura de Scoala Gimnaziala "Ecaterina Teodoroiu", avand in subordinea sa Gradinita    "Mugurasii" (33) si Gradinita "Mica sirena"(4).

INFORMATII

DEVIZA ŞCOLII: “Nu pentru şcoală, ci pentru viaţă īnvăţăm ” Seneca

VIZIUNEA: Ne propunem să devenim una din şcolile de prestigiu din municipiul Brăila, apreciată de către elevi, părinţi şi   comunitatea locală pentru eficienţa activităţii instructiv-educative, asigurarea condiţiilor materiale necesare unui īnvăţămānt de calitate, asigurarea egalităţii şanselor tuturor elevilor, pentru  rezultate deosebite īn activitatea de performanţă şi pentru ancorarea şcolii īn comunitatea locală şi europeană.

ŢINTE STRATEGICE:

1. Curriculum la decizia şcolii diversificat şi atractiv, realizat prin consultarea elevilor şi părinţilor şi cuprinderea fiecărui elev īntr-o formă de educaţie extracurriculară.

2. Īncadrarea cu personal didactic cu o īnaltă pregătire ştiinţifică şi metodică, receptiva la nou şi interesat de perfecţionare şi formare continuă.

3. Prevenirea eşecului şcolar şi includerea tuturor elevilor īntr-o formă superioară de şcolarizare, creşterea performanţei  şcolare.

4. Gestionarea, īntreţinerea şi menţinerea funcţionalităţii patrimonului şcolii, dezvoltarea acestuia prin accesarea de fonduri UE.

5. Promovarea imaginii şcolii īn contextul climatului concurenţial actual de descentralizare şi autonomie instituţională.

DOCUMENTE ŞCOLARE

COMISIA PENTRU EVALUAREA SI ASIGURAREA CALITATII EDUCATIEI
  • CEAC
REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOARA
  • R.O.I.
OFERTA OPŢIONALE

OFERTA ŞCOLII

BAZA MATERIALA

• 13 săli de clasă;

• laborator de fizică-chimie-biologie;

• bibliotecă;

• sală de sport;

• cabinet medical;

• serviciul secretariat;